Category Archives: C++ Algoritma Örnekleri

Nasıl C++ Programlama Öğrenirim?

Programlamayı temel düzeyde öğrenmek isteyenlerin ilk başvurduğu programlama dili genellikle C++’dır. C++ Algoritma Örnekleri kategorisinde, bu programlama dilini öğrenmek isteyenler için çeşitli örnekler sunuluyor.

C++ Algoritma Örnekleri ile çalışmadan önce C++ Programlama dilini kısaca tanımakta fayda var. C++ (Türkçe okunuşu: ce artı artı, İngilizce okunuşu: si plas plas), Bell Laboratuvarlarından Bjarne Stroustrup tarafından 1979 yılından itibaren geliştirilmeye başlanmış, C’yi kapsayan ve çok modelli, yaygın olarak kullanılan, genel amaçlı bir programlama dilidir. İlk olarak C With Classes (Sınıflarla C) olarak adlandırılmış, 1983 yılında ismi C++ olarak değiştirilmiştir.

Genel olarak her C programı aynı zamanda bir C++ programıdır, ancak her C++ programı bir C programı değildir. Bu durumun bazı istisnaları mevcuttur. C++’ı C’den ayıran özellikler C++’ın nesne modeli kullanılarak programlamaya olanak tanıyan özelliklerdir. Sınıflar sayesinde yeni veri türleri yaratılabilir veya var olan türlerden yenileri türetilebilir. Ayrıca çok biçimlilik sayesinde bir sınıf tanımıyla yazılmış kod, o sınıf türünden türetilmiş yeni sınıflarla da çalışabilir.

Özellikle yeni başlayanlar için C++ algoritma örnekleri bu programlama dilini daha kolay öğrenmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Order By